Golf je celosvětově jeden z nejrozšířenějších sportů - ve Skotsku, v Irsku či Spojených státech je golf naprostou samozřejmostí a je masově provozován jako lidová zábava.
Golf je relaxační záležitost - představuje velmi přirozený pohyb v krásně upraveném přírodním prostředí. Proto je optimální protiváhou dnešního sedavého životního stylu. Rovnoměrně zatěžuje motorický aparát člověka a ve své rekreační podobě nevyžaduje extrémní jednorázové vypětí a namáhání netrénovaného organismu - golf je proto možno na slušné úrovni provozovat do velmi pozdního věku.
Určitě okolo sebe máte někoho, kdo tvrdí, že na golf bude mít spoustu času až bude starší nebo v důchodu. Ano, je pravda, že golf se dá hrát až do "smrtelné postele", ale tam už ne s takovou soustředěností a vervou jako v plné síle. Věřte, že jste nepřišli pozdě, ale budete si říkat, proč jste nezačali dřív.
Dlouhou dobu byla nejen v České republice zažitá domněnka, že golf je sport pouze pro bohaté. Rozhodně tomu tak není a poznáte tak sami, pokud se rozhodnete tomuto sportu nějaký ten volný čas věnovat. Obrovskou výhodou - pokud s golfem koketujete - je fakt, že pro to, abyste si golf vyzkoušeli, si nemusíte téměř a nebo dokonce vůbec nic kupovat. Pouze na začátku by jste si měli pořídit především nějaké sportovnější uzavřené boty (nemusí být speciální golfové). Většina golfistů a nejen těch začínajících, tráví většinu času na tzv. driving range (tréninková louka) a právě sem by měly putovat vaše první kroky.
Driving range je jakési středisko, které je, nebo spíše by mělo být, vybavené pro výuku a trénink začátečníků, pokročilých, ale i dlouholetých golfistů. V golfu totiž více, než kdekoli jinde platí, že veškeré naučené věci je potřeba neustále procvičovat a Driving Range je pro nácvik většiny důležitých prvků golfové hry ideální.
Pro začátečníky je samozřejmě velmi důležité základní seznámení s principy golfu, způsobem a stylem správné hry, s golfovou etikou a samozřejmě s pravidly golfu. Do toho všeho vás může zasvětit váš kamarád golfista, pokud nějakého máte, a pokud nemáte, stačí samostudium nebo je vhodné obrátit se na někoho z osob nejpovolanějších - a to na golfového profesionála, trenéra golfu či cvičitele nebo jakéhokoliv jiného golfového zasvěcence.
Všechny tyto informace však samy o sobě ke hře na hřišti a ke hře turnajů nestačí. Golfista se musí stát členem nějakého klubu, přičemž poté jako člen čerpá různé výhody. Co se týče členství - v golfovém klubu v ČR se vstup pohybuje v rozmezí tisíců až statisíců korun. Tou nejvýznamější výhodou členů bývá neomezená hra na hřišti ZDARMA. Takže po zaplacení ročního poplatku na začátku roku už nikoho nezajímá, jestli hrajete jednou nebo 50x za měsíc. Dalšími členskými výhodami bývají slevy v klubovém PRO - SHOPU, tedy v golfovém obchodě, slevy na lekce u trenérů i jiné služby, které můžete při vaší hře využít.
Pokud golfu místo koketování doslova propadnete, budete ze začátku řešit otázky vybavení. Máte si koupit nové hole pro začátečníky do 5.000Kč, nebo značkové hole za 20.000Kč? Nebo vám stačí použité hole, které se dají sehnat i za pár set korun? Z vlastní zkušenosti víme, že na začátek opravdu stačí obyčejný set do 5.000Kč, max. 10.000Kč dle náročnosti či použité vybavení třeba do 4.000Kč i méně. První hole vás totiž po prvních úspěších začnou "pálit v ruce" a budete si chtít udělat radost novými. Koupíte-li si hned na začátku drahé hole, připravíte se za prvé o tohle potěšení a za druhé velmi pravděpodobně sáhnete po typu, který byste o rok později nevybrali, vzhledem ke svým švihovým dispozicím a tělesným proporcím. Existuje hodně golfistů, kteří si hned první rok pořizovali "hole na celý život". A nikoho, kdo by je po roce nebo dvou nevyměnil za nové. Důležité je rozhodnout se, na kterou stranu budete golf hrát. Zde dělá spousta golfistů zásadní chybu - chtějí držet golfovou hůl stejně jako drží hokejku. A přitom je to v naprosté většině případů úplně naopak. Z 90 % platí, že člověk by měl hrát na tu stranu, kterou rukou háže. V tomto rozhodnutí dokáže výrazně pomoci právě golfový trenér.
Ze začátku jsou tedy nejlépe investované peníze do lekcí s trenérem, který vám všechny základy golfu vysvětlí. Pokud je člověk "samoukem", je velmi pravděpodobné, že získá řadu zlozvyků, které se později velmi obtížně odstraňují. Během prvních lekcí golfu také většina lidí zjistí, co golf obnáší, jak je pro ně náročný a jestli se mu budou věnovat rekreačně nebo mu budou chtít věnovat veškerý volný čas. Když už za sebou máte prvních pár lekcí, golf vás baví a jste si jisti, že chcete ve hře golfu pokračovat, je na čase začít se zajímat o další golfové vybavení.
Golfové vybavení
- Golfové hole
Důležité je rozhodnutí, kolik chcete do golfové výbavy investovat. Na úplný začátek stačí 2 hole - např. železo č. 7 na nácvik dlouhých odpalů a putter, což je hůl na dohrávání míčků do jamky. Nicméně, pokud se budete chtít golfu věnovat i nadále, za několik týdnů vám tyto dvě hole nebudou stačit. Další otázkou je, zda si pořídit celý nebo jen poloviční set golfových holí. Tady je důležité si říct, jak často budete golf hrát. Pokud ne častěji než jednou měsíčně, je zbytečné si pořizovat kompletní set. Většina lidí si ho nicméně pořídí. Další možností je i koupit zvlášť železa, zvlášť dřeva, putter a bag, ovšem tuhle cestu volí zejména golfisté, kteří už nějakou dobu golf hrají a vědí, co přesně potřebujou a chtějí. Obecně platí - celé sety holí si s bagem jsou levnější.
- Golfové boty
Poměrně důležitá součást golfové výbavy, pokud již chodíte hrát na hřiště, nachodíte za 1 kolo (18 jamek) někdy i více než 10 kilometrů. A pokud vás boty tlačí, kloužou vám podrážky nebo vám do nich teče, dokážou vám z příjemně stráveného golfového odpoledne udělat peklo na zemi. Většina golfových bot má na podrážce spiky a jsou z materiálu, který vydrží i vyšší vlhkost. Vyměnitelné hroty na podrážkách pak zaručující stabilitu nejen při chůzi na golfovém trávníku, ale hlavně při švihu.
- Golfová rukavice
Chybně je považována za jakousi ochranu ruky, ale je určena opravdu především pro pevnější a spolehlivější držení golfové hole, někteří výteční golfisté ji ani nepoužívají. Obvykle se vyrábí z kůže, syntetické kůže nebo jejich kombinací. Rozdělují se také podle toho, k čemu jsou určeny - rukavice do normálního počasí, deště, do zimy apod. Pro začátečníka jsou nejvhodnější syntetické, označené allweather (do jakéhokoliv počasí).
- Golfový vozík
Ze začátku téměř nepotřebný, nicméně do budoucna neocenitelný pomocník na golfovém hřišti. Nejjednodušší golfové vozíky bývají lehce složitelné "dvojkolky", jejichž cena se pohybuje od tisíce korun. Pohodlnější a stabilnější jsou však tříkolové vozíky. Jakýmsi pomyslným vrcholem ve světě golfových vozíků jsou vozíky elektrické. Na jedno dobití zvládnou i několik golfových kol a nejmodernější modely obsahují dálkové ovládání nebo gps. Cena takových modelů se ale dost často vyšplhá i nad 100 tisíc korun.
- Golfové oblečení
Podle etikety by měli mít hráči dlouhé kalhoty, případně delší kraťasy a tričko s límečkem. Naprosto nevhodné jsou modré džíny. Pokud patříte do skupiny golfistů, kteří ctí, že není ani špatné, ani dobré počasí, ale jen dobře či špatně oblečený golfista, budete potřebovat oblečení do deště, větru nebo chladného počasí.
- Golfové doplňky
Brzy sami zjistíte, co na hřišti kromě základních věcí budete potřebovat. Deštník, ručník na otírání holí, vypichovátko na opravu důlků po dopadu míče na greenu apod.
Zázračná vítězství
Máme i skupinu anti-golfistů, pro něž není golf plnohodnotným sportem a vyplavovačem endorfinů. Omyl. Je pravda, že pokud půjdete na dvě hodiny s přítelem na squash, tak výdej energie bude vyšší, než pokud obejdete 18 jamek na golfovém hřišti za asi 4 hodiny. Ale jděte s přítelem na squash a zahrajte si s ním jako s rovnocenným partnerem. Právě tohle vám golf dovolí a to díky handicapovému systému. Ten dovoluje soutěžit mezi sebou i hráčům s různou výkonností.
Golf je geniální v tom, že mírně pokročilý začátečník může jít na hřiště s profesionálem a oba si bezvadně zahrají. A co víc, začátečník může porazit zkušeného hráče. Kouzlo spočívá v handicapovém systému, což v podstatě znamená, že profík musí určitou jamku zahrát vždy o tolik lépe, o kolik je podle předchozích výsledků lepším hráčem. Pro příklad, kdyby byl takový systém zaveden v tenise, musel by zkušený hráč uhrát třeba dvakrát více vítězných výměn, aby získal jednu hru. Nebo hrát stále menší raketou. Nebo by jeho půlka dvorce byla stále větší. Srovnání trochu kulhá, ale podstatné je, že právě začátečníci si v prvních měsících a letech užívají zázračná vítězství na turnajích. Jenže pokaždé, když se vám zadaří, snižujete svůj handicap a v příštím turnaji musíte zahrát o to lepší výkon, abyste dosáhli stejného výsledku. Přísné, ale spravedlivé jako sám život.
Golf je napínavý a krásný sport, což pochopily desítky milionů lidí ve všech koncích světa. Je to hra, která rovnou měrou zaměstnává tělo i mysl člověka, jeho fantazii, hra, která je založena na přísných pravidlech a silné etice - morálním cítění člověka.
Podařená rána a míč, který jsme vyslali k cíli, to jsou silné vjemy, které dokážou okouzlit i zatvrzelé duše. I proto golfu snadno propadnete. Hlavně nepodléhejte dojmu, že je tato oblast nově příchozím uzavřena, nebo že se vůči nim chová nepřátelsky - dnes již tento mýtus vyvracejí všechny golfové kluby svými výhodnými nabídkami právě pro začínající golfisty. Golf je přátelská hra a jako takovou ji vnímejte.